2018-02-23 12:23:29 SZKOLNE DNI MORZA – 22 lutego 2018 r.

PROGRAM ARTYSTYCZNY
W naszej szkole trwają Szkolne Dni Morza. W czwartek 22 lutego mieliśmy okazję obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów klas IId i IIa, którzy starali się przypomnieć, że morze – dla nas oczywisty i banalny element pejzażu – bywa wdzięcznym tematem dla poetów i pisarzy. Mogliśmy więc usłyszeć między innymi wiersze Michaiła Lermontowa, Adama Mickiewicza i Jana Kasprowicza, oraz fragmenty prozy Stefana Żeromskiego i Józefa Konrada Korzeniowskiego. Uczniowie opowiadali, czym dla nich jest morze, jak wygląda życie ludzi morza, skąd wzięły się szanty i czym różnią się od innych pieśni i piosenek o morzu. To tematy bliskie z pewnością nie tylko klasom żeglarskim. Oczywiście nie zabrakło i muzyki. W programie znalazły się ( rzecz jasna) tradycyjne szanty – „Pacyfik”, „John Kanaka”, i współczesne popularne piosenki, dobrze znane żeglarzom – „Hej żeglujże żeglarzu”, „Morze moje morze” . O tym, że morze ma swój urok także dla tych, którzy patrzą na nie od strony lądu, przypomniało legendarne „Pożegnanie z morzem” z repertuaru Marty Mirskiej.

Przygotowanie programu artystycznego: uczniowie klas IIa, IId, IIb i IIc oraz członkowie chóru, pod kierunkiem nauczycieli: B. Bonik, A. Milewskiej – Wycinki, M. Oberzig – Zasady i P. Rudeckiego.